Bir gün - Bir bilgi

Parmak izleri gibi dil izlerinin de her insan için benzersiz olduğunu...biliyor muydunuz? (31.10 2011 )


En hızlı yüzen balık hangisidir?
Denizlerin en hızlı yüzen balığı Atlantik ve Pasifik Okyanuslarında yaşayan Istiophorus sp. türü yelken balığıdır (sailfish). Bu balık saate 109 km kadar hızyapabilir. Bu özelliği sayesinde özellikle sardalye sürülerine hızlı dalışlar yaparak onları kolayca avlar. Ayrıca bu hız ona düşmanlarında kaçma özelliği de verir. 2-2,5 metre kadar büyüyebilirler. Sırtları ve çok belirgin olan sırt yüzgeçleri mavi ve mavinin tonlarında olurken, karın kısımları gümüş renginde olur.
*Kaynak: Tübitak - Bilim ve Teknik Dergisi ( 31.10.2011)Sadece 28 gram bal, bir arının dünyayı dolaşması için yeterlidir.
İşçi arılar yiyecek bulmak için kovanlarından ortalama olarak 8 km uzaklaşırlar. Bir bal arısı kolonisi 450 gr bal yapabilmek için  88km yol alır. Bahar ve yaz ayları bal arıları için en uygun mevsimlerdir. Bir kovan bu mevsimlerde ortalama olarak 27 kg bal üretir. Daha iyi anlamanız açısında bir bal arısı kolonisi 450 gr bal üretmek için 2 milyon çiçekten nektar toplamak zorundadır.( 30.10.2011)ERGUVAN ( Cercis siliquastrum )

Utangaçlığın simgesidir erguvan. Pembe çiçekleriyle,üzerinde sadece 3-4 gün çiçeklerin olmasıyla ve efsanesiyle. Derler ki Hz. isa'yı yahudilere satan havarisi yaptığı işten o kadar utanç duyar ki kendini bir erguvan ağacına asar. O zamana kadar bembeyaz umut dolu çiçekler açan erguvan ağacı artık pembe çiçekler açmaya başlar. Ana vatanı filistin olan bu ağacın İstanbul'a çok yakıştığı söylenir. Bu sebepten artık o İstanbul'un simgesi halini alır. Zamanla bu simge unutulur. Ama günümüzde yavaş yavaş yeniden hatırlanmakta. 

Baklagiller Fabaceae ailesindendir. 8-10 metreye kadar uzayabilse de genellikle 4-5 metre uzunluğundadır. Geniş taçlı ve yaprak döken bir türdür. Pürüzlü kabukları koyu, siyaha yakın bir renktedir. Gövdenin bu kabuklu yapısı bonsaiciler için albenisi olan bir tür olmasını sağlar. Dalları yukarı doğru dik uzanır. Böylece telleme ile ona harika görüntüler verilebilir. Şekil vermeye uygundur. Yaprakları sıralı, yuvarlak veya kalp şeklindedir. Üst yüzeyleri koyu yeşil, alt yüzeyleri mavimsi yeşilken taze sürgünleri kızıl kahverengi renktedirler. 
Dikimi 4 mevsim yapılabilir. Tohumla da üretebilirsiniz. Çok soğuk günler dışında her an dikilebilir. Yaklaşık bir sene sonra çimlenme oluşur. Erguvanın en önemli özelliği bazı meyve ağaçları gibi çiçeklerini yapraklarından önce açar. Bu durumdaki görüntüsü muhteşemdir. Mart-nisan-mayıs aylarında açan pembe morumsu çiçekleri, Yaşlı dallar ve gövde üzerinden çıkar. Dayanıklı bir ağaç olmasına rağmen ılıman iklimleri daha çok sever. Kuru, taze, kireçli, balçıklı her tür toprakta yetişebilen erguvanlar daha önce belirttiğim gibi sıcağa ve soğuğa karşı dayanıklıdır. Yine de bonsaisi donlardan korunmalıdır. Erguvanlar, ege ve akdenizde makiliklerde, marmara ve karadeniz kıyılarındaysa orman açıklıklarında ve denize bakan yamaçlarda yetişir.